Dec 29, 2013

Rugaciunea parintilor pentru casatoria fiului lor

Doamne, asculta putina noastra rugaciune pentru copilul nostru, robul Tau (numele) si nu ne lasa fara raspuns. Tu ai randuit ca barbatul sa lase pe tatal sau si pe mama sa si sa se uneasca cu femeia sa si sa fie amandoi un trup. Tu ai binecuvantat nunta, aratand curatia ei. Tu i-ai primit in imparatia Ta pe sotii care au dus o viata de evlavie, implinind poruncile Tale si crescandu-si urmasii in frica Ta.

Randuieste, Doamne, precum stii, ca la vremea potrivita robul tau (numele) sa-si intemeieze o familie. Ca nu cumva sa traiasca o viata de pacat, stand departe de nunta. Sa nu-si intineze trupul cu patimile si cu poftele, batjocorit fiind de diavol.

Ajuta-l, Doamne, sa gaseasca o sotie credincioasa, o sotie blanda, buna si iubitoare, care sa-i fie cu adevarat podoaba si alaturi de care sa mearga pe calea mantuirii.

Te rugam, Doamne, vino in ajutorul lui, ca numai Tu stii ce e in adancul inimilor oamenilor. Gaseste-i Tu, Doamne, o sotie vrednica alaturi de care sa faca tot binele. Nevointa este pentru femeia credincioasa barbatul necredincios, si nevointa este pentru barbatul credincios femeia necredincioasa.

Daruieste-i Tu, Doamne, sa aiba parte de un camin linistit, de dragoste si de intelegere, ca sa Te laude impreuna cu toti ai casei lui pana la sfarsitul vietii sale. Amin.

Rugaciunea parintilor pentru casatoria fiului lor