Acest site este site-ul oficial al Parohiei "Sfantul Nicolae" Liteni-Suceava. Orice informatie care apare in spatiul virtual in afara acestui site, nu poate fi socotita autentica.

Cu bucurie strigati-I lui Dumnezeu tot pamantul, numele Sau cantati-i, dati marire laudei Lui! Spuneti-I lui Dumnezaeu cat de infricosatoare sunt lucrarile Tale!. Psalm 65:1-3

Saptamana Patimilor si Sfanta Inviere

Bucuria Invierii este marcata cu toata cucernicia si dragostea crestineasca. In Saptamana Sfintelor Patimi participa un numar foarte mare de credinciosi la denii, in special la denia Prohodului Domnului.

Este de remarcat numarul mare de tineri care participa la aceste slujbe si faptul ca toti crestinii care vin dupa Lumina la miezul noptii participa in totalitate la Sfanta Liturghie. Un moment deosebit este dimineata cand se sfintesc cosurile cu bucate unde participa cel putin un membru din fiecare familie a parohiei.

Luni, a doua zi de Paste la cimitir are loc slujba de pomenire a mortilor si sfintirea mormintelor. Este un moment extraordinar deoarece se aduna toti fii satului care sunt plecati in tara si in strainatate.

Vineri, de Izvorul Tamaduirii la locul numit "Poiana Ursului" are loc slujba de sfintire a apei urmata de o serbare campeneasca.

Vom revenii cu imagini si informatii despre aceste evenimente.

Asteptam propuneri si idei in legatura cu aceste evenimente.

 

1376

Psalmul 116

Laudati-L pe Domnul, voi, toate neamurile,
pe El laudati-L voi, toate popoarele;
ca s-a intarit mila Lui peste noi
si adevarul Domnului ramane in veac.

Mihail Sadoveanu:

Se afla o priveliste incantata cum nu e alta pe lume. Nu departe de locul unde puhoiul Sucevii intra ca un palos de stecla in apa domoala a Siretului.”

Mihail Sadoveanu: „Nicoara Potcoava” despre Liteni

holy bible