Consiliul Parohial

Conform statulului de organizare si functionare al B.O.R., Parohia "Sfantul Nicolae" Liteni, a organizat si organizeaza alegeri pentru consiliul si comitetul parohial. De-a lungul veacurilor parohia a avut consilieri si epitropi vrednici care s-au ingrijit de intretinerea si buna functionare a bisericii si a parohiei.

Actualul consiliu parohial este alcatuit din:

Preot Paroh: Rustie Vasile Doru;
Epitropi: Oprea Vasile, Anghelea Viorel

Cantareti:

Livararu Constantin

Gheorghe Ioan

Ingrijitori: Parasca Mihai
Consilieri: prof. Roman Ioan -  Secretarul consiliului parohial
  Anton Ioan - responsabil cu arhiva si istoricul bisericii.
  Tofan Petru - responsabil cu activitate media.
  Pinteala Viorel, Poenaru Mihai, Suleru Gheorghe, Pascarut Constantin, Ananie Gheorghe, Tudurache Cristian - Responsabili cu domeniul tehnic (constructii-reparatii).
  Roscaneanu Petru - Responsabili cu conunicare, relatii institutii publice.
  Pavaluc Mihai, Tudorache Gheorghe, Parasca Mihai, Doroftei Niculai - Responsabili probleme organizatorice.
  Ruxanda Nicolae - Responsabil cu terenurile agricole.
  Vornicu Mihai - Responsabil cu lucrari de tamplarie si prelucrarea lemnului.

Exista alti credinciosi care fac parte din comitetul parohial si care au o contributie deosebita la viata parohiei.

Comitetul de femei al parohiei este condus de catre preoteasa Rustie Liliana. Din comitet fac parte 24 de femei care au o activitate deosebita in ceea ce priveste intretinerea si curatenia bisericii si a casei de praznuire. Exista un numar de 6 bucatarese, cate 2 pe fiecare din cele 3 sectoare ale parohiei, care asigura buna desfasurare a praznicelor si actiunilor sociale ce au loc in casa de praznuire.

Pascarut Elena, Oprea Maria, Cazacu Maria, Anghelea Rodica, Anghelea Florica, Tibichi Elena, Paduraru Ana, Dumitrascu Dorina, Pavaluc Elena, Ananie Elena, Iacob Maricica.

Parasca Florica - responsabil cu curatenia.